" />

زیبایی یک رویا نیست اگر مشکلات جلدی زیبایی دارید با ما به تماس شوید!

از ساعت ۹ صبح الی ۶ عصر بعد از ظهر: شفاخانه جلدی زیبایی آروین، دهبوری کابل , 0786005356

دلو ۲۶

سوالات متداول در باره پی آر پی

Share Button

پی آر پی چیست؟
پی آر پی PRP که مخفف Platelate rich plasma یعنی پلازمای غنی از صفیحات دمویه میباشد. پلازمای غنی از صفیحات دمویه از خون خود شما تهیه میگردد که حاوی مقادیر بالای صفیحات دمویه بوده و استفاده آن در این اواخر در جلدی زیبایی و اورتوپیدی استعمال زیاد پیدا کرده و برای جوانسازی جلد، رفع داغ های جوانی دانه ، تقویه مو ، درد مفاصل و التیام زخمهای که زود خوب نمیشود استفاده شده و نتایج آن عالیست.

چگونه پی آر پی تهیه میشود؟ پی_ار_پی_افغانستان.png
در حدود ۲۰ سی سی خون کسی که میخواهد تحت تداوی قرار گیرد گرفته شده با موادی که از لخته شدن خون جلو گیری میکند مخلوط شده بعدا سنتریفیوژ میگردد. طی این روند پلاتلیت ها در قسمت وسط جمع گردیده که بعدا پلازمای که غنی از آن میباشد جدا شده و که تقریبا دو سی سی میباشد و دوباره در نواحی که نیاز است زرق میگردد.

image

داکتر صاحب گفتید پی آر پی از خون خود شخص تهیه میشود خون همیشه در بدن هست وقتیکه ۷ لیتر خون نتواند کاری کند دو سی سی محتوی خون که شما زرق میکنید چی کار فوق العاده یی خواهد کرد؟
صفیحات دمویه همیشه در جریان خون و داخل ها رگها قرار دارد و غیر فعال میباشد اما دخیره بسیار مهم فکتور های رشد مختلف میباشد وقتی خونریزی صورت گیرد و اینها از رگ های خون خارج و به تماس کولاژن قرار گیرند در ابتدا سبب توقف خونریزی میگردند بعدا سبب آزاد سازی فکتور های رشد میگردند. فکتور های رشد سبب میگردد تا حجرات جلد فعال گردیده و زخمی را که سبب خونریزی گردیده بود دوباره ترمیم کند. حالا وقتی پی آر پی زرق گردد سبب آزادی شدن فکتور های رشد میگردد این فکتور ها در جلد صورت سبب فعال شدن حجرات فیبروبلاست و تشکل رگهای جدید گردیده که سبب تولید رشته های کولاژن و بهت شدن تغذیه جلد و نهایتا سبب کاهش نسبی چملکی های روی میگردد. اما زرق دوباره آن در جلد سر سبب فعالیت پیاز های مو گردیده که سبب جلو گیری از ریزش مو و تقویه مو های ضعیف میگردد.
آیا پی آر پی عوارضی هم دارد؟
هر تداوی زیبایی از خود عوارض و فوایدی دارد پی آر پی چون از خون خود شخص تهیه میگردد معمولا بدون ضرر است یعنی حساسیت ندارد و مشکلات خاصی را ایجاد نمیکند. اما باید با دقت و با در نظر داشت شرایط کاملا صحی تهیه گردد غفلت در تهیه و عدم استفاده از کیت های استاندارد ( وسایل جدا سازی صفیحات دمویه) میتواند سبب انتقال میکروبها گردد. از جانب دیگر درد در هنگام تداوی که با وجود اینکه توسط استفاده از دوا های بیحسی موضعی کاهش میابد اما باز هم حس میگردد. سرخی و تورم موقتی ناحیه زرق که معمولا دو تا سه روز ادامه میابد و گاهی اگر چه وقوعات آن بسیار کم است کبودی جلد بعد از زرق پی آر پی میباشد که یک هفته تا ده روز ادامه میابد.
مراقبت های بعد از پی آر پی چیست؟
از دست زدن با ناحیه که تحت تداوی قرار گرفته اجتناب گردد چون میتواند سبب انتقال میکروبها گردد . بعد از ۲۴ ساعت سر و یا روی که تحت تداوی قرار گرفته باید شسته شود.
از دواهای که داکتر معالج پیشنهاد نموده بصورت درست استفاده گردد.
آیا پی آر پی میتواند سبب رشد دوباره مو و یا از بین رفتن کامل چملکی ها گردد؟
بصورت قطع باید واضح ساخته شود هیچ چیز غیر از کشت مو نمیتواند سبب حاصل کردن مو های از دست رفته گردد. پی آر پی صرف میتواند سبب تقویه مو های ضعیف گردیده و از ریزش بیشتر مو ها جلوگیری کند. ثانیا پی آر پی یک طریقه کمکی است بخاطر حفظ مو ها و قوی نگهداشتن مو ها در حالاتی که ریزش موی ارثی هورمونی باشد نیاز است تا دوا ها در جریان پی آر پی و بعد از آن بصورت دوامدار استفاده گردد.
برای چملکی های جلد تاثیرات پی آر پی بستگی به عمق چملکی های جلدی دارد یعنی هر قدر چملکی ها نازک و ظریف باشد بهتر ازبین رفته ولی برای چملکی برای عمیق و حالات پیشرفته صرف سبب کاهش چملکی های گردیده و نمی تواند بصورت کامل آنرا از بین ببرد.
پی آر پی چند مرحله دارد و به چه وقفه ها صورت میگیرد؟
بستگی به حالتی که تحت تداوی قرار میگیرد میباشد معمولا برای ریزش مو پروتوکول های مختلف مانند هردو هفته یکبار، ماه یکبار و هر سه ماه یکبار وجود داد آنا پروتوکول را که من میپسندم و نتایج تداوی با آن قناعت بخش است دوبار به وقفه یک ماه بعدا هر سه ماه تا چهار بار میباشد بعدا هر شش ماه یکبار.
اما برای رفع چملکی های جلد و داغ های جوانی دانه هر ماه یکبار بهتر است. برای چهار بار میباشد. بعدا میتوانند سال یک یا دو بار جهت حفظ شادابی جلد تان استفاده شود.

image

داکتر محمد عارف عابد

داکتر محمد عارف عابد متخصص جلدی زیبایی دیپلوم تخصص جلدی در انستیتوت جلدی ( تایلند ) عضو انجمن متخصصین جلدی زیبایی هندوستان

Comments (۶)

Add a comment
 1. ۱۳۹۶-۰۳-۲۶
  سلام داکتر صاحب هزینه prpبرایی چروک دور چسم چند تمام میشه اگر لطف کنید بیگوئید باحترام پاسخ دادن
  • ۱۳۹۶-۰۳-۲۶
   معمولا بین ۳۵۰۰ تا ۵۵۰۰ افغانی پاسخ دادن
 2. ۱۳۹۶-۰۳-۲۶
  هزینه پی آر پی چیقدر است پاسخ دادن
  • ۱۳۹۶-۰۳-۲۶
   ۳۵۰۰ تا ۵۵۰۰ افغانی پاسخ دادن
 3. ۱۳۹۶-۰۵-۲۷
  داکتر صاحب لطفآ درباره پی ار پی معلومات دهید که چند فیصد از ریزش موی جلوگیری میکند البته موهای که ارثی نباشد و داکتر صاحب به مدت ۸ سال میشه که موهای من ریزش پیدا کرده است به هر بار شستن یا در یک روز در حدودی ۵۰ موی میرزد حالا موهایم طاق شده اگر عمل پی ار پی را انجام دهم چند فیصد از ریزش مو جلو گیری خواهد کرد و اگر درست انجام شود در اینده کدام عوارض جانبی دارد یا خیر پاسخ دادن
  • ۱۳۹۶-۰۵-۲۷
   محترم محمد رفیع جان با سلام به شما اینکه پی آر پی چند فیصد سبب کاهش ریزش موی میگردد یا نه به نوع و شدت ریزش مو بستگی دارد. اما پی آر پی در صورت استفاده درست میتواند سبب کاهش قابل ملاحظه ریزش مو گردد. اما ابتدا باید نوع ریزش مو تشخیص گردد پاسخ دادن

Add a comment