" />

زیبایی یک رویا نیست اگر مشکلات جلدی زیبایی دارید با ما به تماس شوید!

از ساعت ۹ صبح الی ۶ عصر بعد از ظهر: شفاخانه جلدی زیبایی آروین، دهبوری کابل , 0786005356

ثور ۲۳

زخهای جلدی

Share Button
زخ جلدی چیست و چه انواعی دارد؟
زخ جلدی رشد غیر نارمل و  غیر سرطانی حجرات جلد به علت انتان ویروسی در طبقه  فوقانی جلد با غشاهای مخاطی میباشد. ویروسهایی که باعث به وجود آمدن زخ جلدی  می‌شوند مربوط به خانواده‌ای از ویروسهای به نام  human papillomavirus پاپیلومای ویروس انسانی هستند.
شکل یک زخ جلدی  بستگی به محل مصابیت آن دارد. زخ جلدی  معمولا همرنگ جلد بوده و در تماس  درشت  میباشند اما گاهی هم می توانند صاف و هموار باشند. انواع مختلف از زخ جلدی  وجود دارد که عبارتند از: زخ جلدی های هموار plane wart، زخ های جلدی  کف پا plantar warts ، ، زخ های جلدی تناسلی. Genital warts
زخ جلدی  معمولی:common warts  
این نوع زخ جلدی  معمولا اطراف ناخن، روی انگشتان و پشت دست دیده می شوند. این نوع زخ ‌بیشتر در نواحی‌ای که در جلد خراشیدگی ایجاد شود مثلا به تعقیب جویدن ناخنها یا کندن گوشه های ناخن به وجود می‌آیند 
.
زخ جلدی ‌های پا:
این زخ جلدی که معمولا در کف پا ایجاد می‌شوند و اگر به تعداد زیاد و بشکل گروپی  به وجود ‌آیند بنام  زخ جلدی موزایک مانند یاد  می‌شوند. بیشتر زخ جلدی های کف پابر عکس زخ جلدی های معمولی به سمت خارجی جلد برجستگی نیافته بلکه بداخل  نفوذ مینمیاند. زیرا فشار حاصل از راه رفتن روی کف پا، باعث صاف و هموار شدن آنها شده و آنها را به داخل جلد فشار می دهد. در سطح این نوع زخ ها اکثرا نقاط سیاه رنگی  دیده می‌شود که همان رگهای  خونی است که تغذیه آنها را به عهده دارند.
زخ جلدی های کف پا ممکن است دردناک باشند
زخ جلدی های هموار :
این زخ جلدی ها نسبت به سایر انواع  زخ جلدی  کوچک تر بوده، سطحی هموارتر دارند و اکثرا به تعدا زیاد دیده می‌شوند (۲۰ تا ۱۰۰) . ممکن است هر جایی از بدن را مصاب کنند ولی در کودکان و نوجوانان بیشتر روی صورت به وجود می‌آیند. این زخ جلدی ها در بزرگسالان بیشتر اوقات در آقایان، در نواحی رویش ریش پیدا می‌شود. احتمالا صدمه دیدن جلد هنگام تراشیدن موهای آن ناحیه علت ایجاد این پدیده است 
.
زخ جلدی  تناسلی:
این زخ جلدی  ها شکل شایع نگران کننده ای در بالغین به شمار می روند و اکثرا کوچک و لشم هستند. ولی می‌توانند باریک و طویل  هم باشند. این زخ جلدی ها نرم بوده و برخلاف بقیه زخ ها ی جلدی درشت پوستک پوستک نیستند. زخ های جلدی تناسلی ممکن است، داخل مهبل یا عنق  رحم در خانمها، اطراف معقد و یا داخل ریکتوم را مصاب کنند.
ویروس‌هایی که عامل زخ جلدی های تناسلی هستند به ندرت باعث زخ جلدی های دست یا پا می‌شوند، ولی می‌توانند باعث بوجود آمدن زخ جلدی هایی در دهان شوند. به نظر می‌رسد زخ جلدی های تناسلی با سرطانهای ناحیه تناسلی عنق رحم اختلاط دهد که اکثرآ نزد خانمها بدون موجودیت زخ جلدی  های ناحیه تناسلی بوحود مییاید.
زخ های جلدی تار مانند :
معمولا این زخها طویل و تار مانند بوده  به سرعت رشد و انکشاف و انتشار نموده وبیشتر در روی صورت مردهای که ریش شان را میتراشند، در اطراف دهن و چشمها دیده میشوند یا در نواحی رویش ریش دیده میشوند.
علت مصابیت به زخ جلدی  چیست؟
زخ جلدی ها می‌توانند از شخصی به شخص دیگر یا از یک شخص از یک زخ جلدی  به سایر نواحی جلد وگاهی بطور غیر مستقیم از طریق وسایل آلوده منتقل شوند. از اولین تماس با ویروس تا زمانی که زخ جلدی  آنقدر بزرگ شود که با چشم قابل دیدن باشند، معمولا چندین ماه طول می‌کشد. خطر مصابیت به زخ های جلدی دست، پا و زخ های جلدی هموار کم است.
به نظر می‌رسد که زخ جلدی های تناسلی قدرت بیشتر سرایت را  داشته باشند. بنابراین لازم است تدابیری به کار برده شود که از انتقال زخ جلدی های تناسلی از مریض به همسر او جلوگیری شود.
برخی از مردم، به علت ضعف سیستم معافیتی  نسبت به این ویروس، هر بار که با ویروس زخ جلدی  تماس جلدی داشته باشند مبتلا به اندفاعات جدید می‌شوند. اگر جلد به هر شکل آسیب ببیند، ویروسها راحت تر زخ جلدی  ایجاد می‌کنند.
به همین دلیل کودکانی که ناخن خود را می جوند یا گوشه‌های ناخن خود را می‌کنند بیشتر مبتلا به زخ جلدی  می‌شوند، برخی نیز بیشتر از بقیه مبتلا به زخ جلدی  می‌شوند. همچنین بیمارانی که سیستم معافیتی  ضعیفی دارند بیشتر مستعد انتان با ویروسهای زخ جلدی  هستند.
متخصصین جلدی زخ جلدی  های جلدی را چگونه تشخیص میدهند؟
معمولآ زخ جلدی های جلد توسط دیدن مستقیم زخ جلدی  تشخیص داده میشوند

ضرورت درمان زخ جلدی  تا چه اندازه است؟
در کودکان، معمولا زخ جلدی ، بدون درمان و پس از طی دوره‌ای چند ماهه تا چندین ساله بهبود میابد. با این وجود، از آنجا که احتمال گسترش زخ جلدی  به سایر نواحی بدن فرد مبتلا و یا انتقال آن به افراد دیگر وجود دارد، تدوای زخ جلدی  باید صورت گیرد.
بویژه هنگامی که زخ جلدی های باعث ناراحتی یا درد شوند، درمان ضروری میباشد. در زخ های جلدی تناسلی مزمن، احتمال ابتلا به سرطان جلد تا حدودی افزایش پیدا می‌کند.
همچنین در خانمهای مبتلا به زخ جلدی های تناسلی، احتمال ابتلا به سرطان عنق رحم بیشتر است. به همین دلایل، همه بالغین مبتلا به زخ جلدی  تناسلی باید تحت درمان قرار گیرند. تمامی خانمهای مبتلا به زخ جلدی  تناسلی حتی پس از درمان باید بطور منظم آزمون پاپ اسمیر را انجام دهند.
چگونه میتوان از زخ جلدی های جلد وقایه نموده و یا از انتشار زخ جلدی  های موجود جلوگیری کرد؟
·         اگر دوستان دارید که دارای زخ جلدی های جلدی میباشند زخ جلدی  انها را لمس ننمایید.
·         در صورتی که از حمام عمومی استفا ه مینمایید کوشش کنید از پاپوشهای عمومی استفاده نکرده و از سرپایی خود تان استفاده نمایید.
·         پاپوش خود را خشک نگهدارید زخ های جلدی پا در محیط مرطوب بیشتر منتشر میابد.
·         هرگز به کندن و خارش نمودن زخ جلدی های جلدی تان نپردازید
·         از لیف نمودن وکیسه نمودن ناحیه مصاب زخ جلدی  خودراری نمایید
·         اگر مصاب زخ جلدی  های صورت استید از تراش نمودن ریشتان بپرهیزید.
·         زخ جلدی  های ناحیه تماسلی دارای خطر بیشتر انتقال به همسر و  تحول به سرطانهای رحم را داشته که به به سرعت باید تداوی شوند.
·         ادویه توصیه شده تانرا مطابق توصیه داکتر معالج تان استفاده نمایید.
تداوی زخ جلدی های جلدی چگونه صورت میگیرد؟
در تداوی زخ جلدی های جلدی معمولآ از لیزر ، الکتروکواتری، کرایو تراپی، کانترادین،  پودوفیلین، لایه برداری کیمیاوی، ایموکویمود ( زخ جلدی های تناسلی) زرق موضعی بلیومایسن و مشتقات حاوی سلیسلیک اسید میتوان استفاده نمود.

داکتر محمد عارف عابد

داکتر محمد عارف عابد متخصص جلدی زیبایی دیپلوم تخصص جلدی در انستیتوت جلدی ( تایلند ) عضو انجمن متخصصین جلدی زیبایی هندوستان

Comments (۷)

Add a comment
 1. ۱۳۹۴-۰۴-۱۵
  It was a good information پاسخ دادن
 2. ۱۳۹۴-۰۶-۰۱
  Thanks a lot for the useful information. پاسخ دادن
 3. ۱۳۹۴-۰۶-۰۱
  thanks very profitable پاسخ دادن
 4. ۱۳۹۶-۰۱-۱۳
  جناب داکترصاحب محترم سلام واحترامات تقدیم است . چندی قبل درقسمت زنخ ام یک زخ به وجود آمده بودمن هم جهت تداوی ازمشتقات سلی سلیکده اسید استفاده نمودم . زخ ازبین رفته ولی درعوض حفره های سرخ رنگ بشکل تارپیچ که سوزش دارد پیدا شده وآنرا دراصطلاح عام کاردک گفتند به جود آمده است امید درمورد تداوی وتوصیه ادویه لازم همکاری لازم فرموده درزمینه قبلاء اظهارامتنان بعمل میاورم موفق باشید پاسخ دادن
  • ۱۳۹۶-۰۱-۳۰
   دوست عزیز شریف الله جان با سلام به شما! ممعمولا مشتقاتی که حاوی سلیسلیک اسید باشد برای تداوی زخ های جلدی صورت توصیه نمیشود ولی برای تداوی مشکلی که برای تان ایجاد گردیده در صورتیکه صرف یک زخم سطحی باشد و دارای چرک( قیح ) نباشد شما میتوانید از واسلین روز دو بار استفاده کنید ولی در صورتیکه حاوی چرک باشد دلالت به منتن شدن ساحه مینماید که نیاز است نزد نزدیکترین متخصص جلدی تان مراجعه و مشوره کنید. اما بخاطر جلوگیری از داغ زخم ایجاد شده بسیار لازمی است تا از معروض شدن به شعاع آفتاب بپرهیزید. ممنون پاسخ دادن
 5. ۱۳۹۷-۱۱-۱۴
  سلام داکتر جان پسر ۷ساله است سورتش پر از زخ ها قهوه ی شده پیش چند داکتر مراجع کردم اما نتیجه نداده تا فعلاٌ پاسخ دادن
  • ۱۳۹۷-۱۱-۱۷
   یکبار مراجعه کنید تداوی زخ ها زمان گیر است و حد اقل به سه ماه تداوی منظم نیاز دارد. پاسخ دادن

Add a comment